Asron Sigorta bir markasıdır.

Hayatımız Sigortalı dergisine röportaj veren Sigortayeri Genel Müdürü Cüneyt Tanrıverdi; ‘Z’ kuşağı, sigorta sektörü için büyük fırsat yaratacak! dedi.

Z kuşağının tüketici davranışlarının farklılığına dikkat çeken Tanrıverdi, “Yeni jenerasyon zamanının yüzde 60’ını internet ve mobil işlemlerle geçiriyor. Bu nedenle Z kuşağının, sigorta ürünü alırken, geleneksel kanallardan ürün alacağını düşünmüyorum. Ağırlıklı olarak dijital kanallardan ürün almayı tercih edecekler. Bu nedenle, sigorta şirketlerinin de bu kanala şimdiden daha fazla yatırım yapmaları gerekli” diyor. Sigortayeri’nin de dijital sigortacılık misyonuyla yola çıktığını hatırlatan Tanrıverdi, şirket olarak bu alanda yatırım yapmayı sürdüreceklerini kaydediyor. Aktif Bank’ın dijital bankacılık yapmasının da kendileri için avantaj oluşturduğunu belirten Tanrıverdi, “Aktif Bank’ın banka ürünü sattığı 3 bin noktada sigorta ürünü satmaya çalışıyoruz. Uygulamalarımızı ortak servis çatısı altında Aktif Bank’ın teknoloji geliştirme ekibiyle birlikte yürütüyoruz” diye konuşuyor. Tanrıverdi, sektörde online sigortacılıkta sadece kendi ürünlerini değil, birden fazla markanın ürününü satan şirketlerin başarılı olacağı düşüncesinde.

Tanrıverdi’nin, Sigortayeri ile ilgili olarak verdiği bilgilere göre, Çalık Grubu bünyesinde ve Aktif Bank’ın iştiraki olarak 2013 yılında faaliyete geçen şirket 37 milyon TL ödenmiş sermayeye sahip. Çoklu dağıtım kanalını benimseyen Sigortayeri, son dönemde özellikle, ‘inşaat’, ‘enerji üretimi, iletimi ve dağıtımı’ ve ‘yenilenebilir enerji alanında Güneş Enerjisi Santralleri(GES)’ne yönelik sigorta faaliyetleriyle öne çıkıyor. Sigortayeri, Türkiye ile birlikte yakın coğrafyada yer alan ve aralarında Türkmenistan, Gürcistan, Özbekistan, Yemen, Arnavutluk’un da yer aldığı 15 ülkede hizmet veriyor. Şirketin hizmet verdiği ülkeler ağırlıklı olarak Çalık Grubu’nun iş yaptığı ülkeler. Çalık Grubunun yatırımlarının yüzde 70’inin yurtdışında olduğunu belirten Tanrıverdi, “Bu durum Çalık Grubu’na ait kurulmuş bir sigorta brokeri olmamız dolayısıyla bizim de ülke dışında iş yapma yeteneğimizi artırıyor. Sözgelimi, Gürcistan’da enerji santralleriyle ilgili ciddi bir portföyümüz oluştu. Çalık Grubuna ait Arnavutluk ve Kosova’nın en büyük bankası olan BKT Bank, Fiba holdingin hissedarı olduğu Credit Europe Bank, Romanya, Rusya, Ukrayna, Dubai, Hollanda ve İsviçre’de bulunan bankaların sigorta işlemlerine aracılık ediyoruz. Keza, Çalık Enerji, Özbekistan’da en son doğalgaz dönüşümlü enerji santrali projesine başladı. Bu projenin de iş ortaklarımızla ile birlikte sigortalanmasına katkı yapıyoruz. Çalık enerji Yemen projesinde ise nakliyat, montaj sigortaları dışında politik şiddet sigortası da yapıyoruz. Bu örnekleri daha da artırmak mümkün” diyor.

 

Röportajın tam metni için tıklayın.